Haber

Altmış Sofra’nın başörtüsü önerisine ‘laiklik rötuşu’ yapılacak

AK Parti’nin başörtüsü önerisine karşı “kendi metnini hazırlayacağını” açıklayan Altı Tablo’nun taslak metni ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Gamze Kolcu’nun haberine göre; ‘Dini inanç’ ibaresi ‘laikliğe aykırı’ olduğu gerekçesiyle tekliften çıkarılacak.

“Dini inanç” ibaresi kullanılmadan başörtüsü takmanın daha doğru olacağı belirtilirken, bu ifade olmaksızın hem laikliğin güçleneceği hem de inancın sorgulanmasının önüne geçileceği değerlendiriliyor. Başörtüsü takmayan bir kadının “dindar” olarak damgalanabileceğine işaret edilirken, başörtüsü için “inancı gereği” çerçeve çizilmesinin sakıncalarına da dikkat çekildi. Farklı din, farklı inanç ve dini sebepler dışında başörtüsü takanlar da değerlendirilecek. Anayasanın “kadın” konusunda düzenleme yapamayacağını vurgulayan tasarıda “herkes için” ibaresinin yer alması bekleniyor.

Muhalefet, AK Parti’nin “Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olarak giyim kuşam söz konusu olduğunda, devlet ancak ve ancak aksi takdirde gerekli tedbirleri alabilir.” kadının dini inancı ve tercih ettiği kıyafet nedeniyle başını örtmesine hiçbir şekilde engel olamaz.” Muhalefet, söz konusu unsurdaki “tercih edilen” ibaresini “tehlikeli” olarak değerlendiriyor. Muhalefetin teklifinde “dini inanç” ve “tercih” ifadeleri yer almayacak. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu